FH28-60S-0.5SH(05)
Версия для печати
Наименование
Кол-во
Цена
Описание FH28-60S-0.5SH(05)
CONN 60POS FPC 0.5MM SMD GOLD
Параметр
Значение
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
Серия FH28
Connector Type Bottom Contacts
Number of Positions 60
Pitch 0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Height Above Board 0.100" (2.54mm)
Тип монтажа Surface Mount, Right Angle
Cable End Type Tabbed
Termination Solder
Locking Feature Rotary Lock
Возможности Zero Insertion Force (ZIF)
Contact Finish Gold
Рабочая температура -40°C ~ 85°C
Current Rating 0.500A
Voltage Rating 50V